Urząd zastrzega sobie prawo do skrócenia lub wydłużenia terminu naboru.
Nabór zostanie otwarty o godz. 8.00 pierwszego dnia i zamknięty o godz. 15.00 ostatniego dnia.
Wnioski w formie papierowej można składać (osobiście, drogą pocztową, za pośrednictwem kuriera) w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy ul. Grochowska 171B.
Wnioski w formie elektronicznej można składać wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Szczegółowa instrukcja znajduje się w plikach sekcji dokumentów do pobrania.
Wnioski składane przez jednostki organizacyjne m.st. Warszawy będą dodatkowo podlegały ocenie przez Radę Rynku Pracy m.st. Warszawy.
Wnioski złożone przed oraz po wyznaczonym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Środki będą przyznawane zgodnie z „Zasadami przyznawania pracodawcy środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy w 2024 r.", z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
Obowiązujące w 2024 r. dokumenty można pobrać poniżej.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to forma wsparcia finansowego, adresowana do pracodawców wspomagających przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności osób pracujących. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika.
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Urząd będzie przyznawał wsparcie ze środków rezerwy KFS w 2024 roku pracodawcom, których wnioski spełniają przynajmniej jeden priorytet Rady Rynku Pracy:
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS. (A);
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (B);
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej (C);
- wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju (D).
W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawca może uzyskać finansowanie następujących działań:
- kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminów umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków rezerwy KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków rezerwy KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne
- formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków rezerwy KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2m Ustawy.
Działania rozpoczęte przed zawarciem wyżej wymienionej umowy oraz działania opłacone przez pracodawcę przed otrzymaniem środków z Urzędu nie będą finansowane.
Wszystkie finansowane działania powinny rozpocząć się w 2024 r. Jednakże w indywidualnych i uzasadnionych przypadkach dopuszcza się finansowanie z limitu środków KFS w 2024 r. szkoleń, które rozpoczną się do 28 lutego 2025 r.
UWAGA! W związku z ograniczonym limitem środków KFS na finansowanie kształcenia ustawicznego w kwocie 546.116,25zł, przy bardzo dużym zainteresowaniu pracodawców tą formą wsparcia, kwota przyznanych środków może być niższa od wnioskowanej.
Kontakt do komórki organizacyjnej zajmującej się Krajowym Funduszem Szkoleniowym: Urząd Pracy m.st. Warszawy, ul. Grochowska 171B, pok. 105 i 106, nr telefonu: 22 391 13 92, 22 391 13 90.
- Wniosek pracodawcy o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (rezerwa KFS) na sfinansowanie kształcenia ustawicznego w 2024 r.
- Zasady przyznawania pracodawcy środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 r..
- Załącznik 2a Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc de minimis do rozporządzenia UE 2023 2831
- Załącznik 2b Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie
- Kierunkowe wytyczne dla urzędów pracy 2024
- Jak poprawnie złożyć elektroniczny wniosek KFS do UP m.st. Warszawy za pośrednictwem platformy ePUAP – instrukcja
- Treść umowy KFS zawieranej przez urząd z Pracodawcą