Rynek pracy w Warszawie marzec 2024

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie Pracuje blisko 1140 tys. osób (przeliczając na pełne etaty), przy niewielkim wzroście liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne bezrobotnych.

Stolicę, jako swoje miejsce pracy, wybrało ponad 390 tysięcy osób spoza Warszawy.

W marcu 2024 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy wyniosła 19.634 osoby, co stanowi niewielki wzrost o 365 osób w porównaniu do lutego 2024 roku, kiedy zarejestrowanych było 19.269 osób. W stosunku do marca 2023 roku zaś odnotowano istotny spadek bo, aż o 1.255 osób (marzec 2023 – 20.889 osoby). Marzec br. przyniósł również mniejszą niż rok temu liczbę nowych rejestracji. Zarejestrowało się 2.849 osób, o 440 osób mniej niż w marcu 2023 roku, kiedy do rejestru zostało włączonych 3.289 osób.

Nawet przy niewielkim wzroście liczby bezrobotnych w Warszawie, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, wynosząc blisko1140 tys. osób (przeliczając na pełne etaty). Co miesiąc ponad 50% osób, które wyłączamy z rejestru podejmuje pracę.

Spośród zarejestrowanych w Warszawie 557.395 podmiotów gospodarki narodowej 55% były to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Urząd Pracy od 20 lat udziela wsparcia osobom zainteresowanym podjęciem działalności gospodarczej w formie jednorazowo przyznawanych środków na założenie własnej działalności gospodarczej. W latach 2021-2023 na warszawskim rynku pojawiło się 1300 nowych firm, które powstały dzięki temu wsparciu. W marcu br. złożono, aż 712 wniosków o dotacje, w tej chwili trwa ich rozpatrywanie.

W Warszawie przedsiębiorcy reprezentują różnorodne osobowości i ścieżki zawodowe. W mieście spotkać można zarówno startupowców wprowadzających innowacyjne technologie i usługi, jak i właścicieli małych firm operujących w sektorach usługowych czy handlowych. Nie brakuje także przedstawicieli firm rodzinnych czy korporacyjnych gigantów. W tej zróżnicowanej społeczności znajdują się zarówno doświadczeni liderzy biznesowi, jak i początkujący, którzy dążą do wywalczenia swojej pozycji na rynku.

W marcu br. GUS opublikował interesujący materiał na temat dojazdów do pracy w województwie mazowieckim w świetle wyników narodowego spisu powszechnego 2021. Według danych zawartych w materiale w 2021 r. m.st. Warszawa stanowiło docelowe miejsce pracy aż dla 390,4 tys. osób przyjeżdżających. To tak, jakby cała populacja Szczecina wsiadła do pociągu i przyjechała tutaj do pracy. Ta liczba obrazuje imponującą skalę napływu pracowników, którzy codziennie zmierzają do pracy w stolicy. Większość zatrudnionych (258,2 tys., tj. 66,1%) pochodziła z gmin województwa mazowieckiego, natomiast pozostali (132,2 tys., tj. 33,9%) przyjeżdżali do m.st. Warszawy z innych województw. Ponad połowa przyjeżdżających wywodziła się z terenów miejskich (57,4%). Najwięcej osób przyjeżdżających do pracy w m.st. Warszawie było w wieku 35–44 lata (26,8% ogólnej ich liczby) oraz 25–34 lata (24,2%). Kobiety stanowiły 50,6% ogólnej liczby przyjeżdżających do m.st. Warszawy w celach zarobkowych.

Największa fala pracowników napływa do stolicy z otaczających ją gmin; j z Ząbek (11,1 tys. osób), Pruszkowa (10,2 tys. osób), Marek (9,3 tys.), Legionowa (9,2 tys.), Piaseczna – w części miejskiej (8,6 tys.) i Piaseczna – w części wiejskiej (6,9 tys.), a także z Lesznowoli (6,1 tys.), Otwocka (6,0 tys.) oraz Wołomina – w części miejskiej (5,1 tys. )

Napływ pracowników do Warszawy w 2021 r. (w tys.) z okolicznych gmin
Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Natomiast spoza województwa mazowieckiego do pracy na terenie m.st. Warszawy kierowali się przede wszystkim pracownicy mieszkający w dużych miastach. Najliczniejszą grupę stanowili przyjeżdżający z Łodzi (blisko 5,0 tys. osób). Na dojazdy do pracy do Warszawy decydowali się również m.in. mieszkańcy Krakowa (3,5 tys. osób), Wrocławia (3,3 tys. osób) i Poznania (2,7 tys. osób).

Napływ pracowników do Warszawy w 2021 r. ( w tys.) z dużych miast
Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Powyższe dane potwierdzają, że m.st. Warszawa jest dużym i atrakcyjnym rynkiem pracy dla osób nie tylko z okolicznych gmin, ale również z odległych miast Polski. Pomimo odległości, bardzo duża grupa ludzi (ponad 390 tysięcy osób ) dojeżdżała do pracy w stolicy. Miasto ma różnorodne sektory gospodarcze, takie jak finanse, usługi biznesowe, technologia, IT, media, handel detaliczny, turystyka, edukacja itp., co oznacza, że istnieje wiele możliwości zatrudnienia dla osób o różnych umiejętnościach i doświadczeniu.

Informacje o publikacji dokumentu