Wydawca treści

Rynek pracy w Warszawie maj 2024

W maju kontynuacja pozytywnych trendów. Kolejny miesiąc w którym obserwujemy spadek liczby osób bezrobotnych.

Konferencja „Różnorodność jako strategia biznesowa. Osoby niepełnosprawne w zespole pracowników" - za inaugurowała projekt realizowany przez Urząd Pracy m.st. Warszawy wspólnie z Business Centre Club oraz Feel Comfort.

Pomoc dla pracodawców z Marywilskiej 44 - Projekt pilotażowy „Odbuduj swoją przyszłość".

Maj 2024 r. to kolejny miesiąc w tym roku, kiedy obserwujemy spadek liczby osób bezrobotnych. Liczba zarejestrowanych w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy wyniosła 19.189 osób, co oznacza spadek o 166 osób m/m.

W skali roku odnotowaliśmy spadek aż o 634 osoby (maj 2023 – 19.823 osób). W maju br. zarejestrowało się 2.289 osób, to mniej o 213 osób w stosunku do kwietnia br. Spadek liczby bezrobotnych odnotowujemy w dwóch ważnych grupach: długotrwale bezrobotnych oraz osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia.

Grupą, której udział w ogólnej liczbie bezrobotnych utrzymuje się na stałym poziomie, są osoby z niepełnosprawnością, stanowiące 8,4% ogółu zarejestrowanych. Mimo wielu kampanii społecznych, projektów i programów aktywizacyjnych dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, problem otwartości na zatrudnianie tej grupy nadal istnieje. Szukając sposobów i możliwości włączania ich do aktywności zawodowej, rozpoczęliśmy wspólnie z Business Centre Club oraz Feel Comfort realizację projektu pilotażowego „Różnorodność jako strategia biznesowa. Osoby niepełnosprawne w zespole pracowników". Ma on na celu promowanie i wspieranie zatrudnienia oraz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Inauguracja projektu odbyła się 15 maja 2024 roku, w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie podczas Konferencji o tym samym tytule. Gośćmi konferencji byli pracodawcy, przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnością. W trakcie konferencji odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami. Panel miał na celu zaprezentowanie dobrych praktyk. Rozmawiano również o roli badań w tworzeniu strategii włączania osób z niepełnosprawnościami do organizacji (Openbility) oraz o nowych technologiach wspierających inkluzywne miejsca pracy. Głównym punktem konferencji było przedstawienie założeń i celów projektu przez Monikę Fedorczuk Dyrektora Urzędu, Ewę Rzodkiewicz Dyrektorkę Loży Warszawskiej BCC oraz Tomasza Szklarskiego Prezesa Zarządu Feel Comfort.

Wdrożyliśmy pilotażowy program „Odbuduj Swoją Przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy zatrudniający pracowników oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru Centrum Handlowego przy ul. Marywilskiej 44. Ma on na celu udzielenie finansowego wsparcia na wypłatę bieżących wynagrodzeń, pracodawcom, którzy utrzymają miejsca pracy. Projekt jest finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy będących w dyspozycji Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest od 23 maja do 30 czerwca 2024 r.

Wnioski można składać w specjalnie uruchomionym punkcie Urzędu Pracy m.st. Warszawy na terenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy ul. Podskarbińskiej 25 lub w formie elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP (adres elektronicznej skrzynki podawczej:/270s2sltsn/skrytka ).

Szczegółowe informacje na temat wsparcia: warszawa.praca.gov.pl

Przypominamy, że nadchodzi historyczna zmiana dla mieszkańców Warszawy. Od 8 lipca Urząd Pracy m.st. Warszawy będzie obsługiwał swoich klientów osoby bezrobotne i poszukujące pracy w nowej lokalizacji. Zintegrowane w jednym miejscu usługi związane z poszukiwaniem pracy będą realizowane przy ulicy Kasprzaka 18/20, zapewniając mieszkańcom wysoki standard obsługi.

Do nowego budynku zostanie przeniesiona rejestracja i obsługa klientów z dotychczasowych czterech lokalizacji. Adresy Grochowska 171B, Ciołka 10A po ponad 30 latach przestaną funkcjonować w przestrzeni publicznej. Również, choć po dużo krótszym czasie, osoby z niepełnosprawnością obsługiwane przy ul. Młynarskiej 37A oraz cudzoziemcy, których przyjmowaliśmy w placówce przy ul. Marszałkowskiej 77/79, będą przyzwyczajać się do nowego miejsca.

Zapraszamy do śledzenia FB, Instagrama i LinkedIn gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje dotyczące Urzędu.

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji