Biznes w wielkim mieście
Zakończyliśmy właśnie ocenę ostatnich wniosków o przyznanie jednorazowo środków na założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zrealizowanemu programowi wsparcia, wkrótce 182 nowe przedsiębiorstwa zagoszczą na warszawskim rynku.
Rusza kolejna edycja kompleksowego programu wsparcia przedsiębiorczości kobiet - Biznes w Kobiecych Rękach, realizowana przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet w ramach Sieci Przedsiębiorczych kobiet, w którym partnerem jest Urząd Pracy m.st. Warszawy.
W październiku 2023 roku w Warszawie zanotowaliśmy istotny spadek liczby osób bezrobotnych.
Od 2018 roku blisko 9 tysięcy osób bezrobotnych rozpoczęło przygodę z własną firmą, z czego 2 228 dzięki otrzymanym z Urzędu Pracy m.st. Warszawy środkom na założenie własnej działalności gospodarczej. Powstałe firmy prężnie funkcjonują, kontynuując swoją działalność i osiągając sukcesy, co skutkuje rozwojem. Dodatkowo, zatrudniają nowe osoby, wspierając tym samym wzrost zatrudnienia. Środki jakie zostały wypłacone w tym okresie to ponad 58 mln., z czego blisko 7 mln to środki PFRON, które otrzymały osoby z niepełnosprawnością.
Powstałe firmy działają w branżach, fryzjerstwo i kosmetyka, działalność fotograficzna, prawnicza, produkcja filmów i nagrań wideo, sprzedaż detaliczna wysyłkowa, sklepy internetowe, usługi stolarskie, księgowe oraz fizjoterapia. Nowi przedsiębiorcy z różnych sektorów mają okazję do rozwijania swoich pomysłów i przyczynienia się do wzbogacenia różnorodności biznesowej w stolicy i stworzenia korzystnych warunków dla rozkwitu nowych inicjatyw gospodarczych. To dobry krok w kierunku wzmacniania lokalnej gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Zakończyliśmy właśnie ocenę ostatnich wniosków o przyznanie jednorazowo środków na założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zrealizowanemu programowi wsparcia, wkrótce 182 nowe przedsiębiorstwa zagoszczą na warszawskim rynku.
Zapewnienie finansowania na przyznane w ostatnim naborze dotacje jest możliwe dzięki pozyskanym przez Urząd Pracy m.st. Warszawy na ten cel środkom z Funduszy Europejskich dla Mazowsza (FEM) i środkom pochodzącym z rezerwy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przyznanym nam na podstawie złożonych Wniosków na realizację Programów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i poszukujących pracy 50+ i długotrwale bezrobotnych kobiet.
Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej to zawsze odważny krok obarczony zarówno nadziejami, jak i ryzykiem. Przedsiębiorcy muszą przekraczać liczne bariery, począwszy od ryzyka finansowego, aż po formalne wymogi związane z prowadzeniem firmy. Wejście na ścieżkę przedsiębiorczości wymaga nie tylko konfrontacji z konkurencją, ale także posiadania unikalnego pomysłu i skutecznej strategii marketingowej. Skrupulatne zarządzanie czasem jest kluczowe, a mimo wszystkich wyzwań, założenie własnego przedsiębiorstwa może przynieść satysfakcję, rozwijając się w dynamicznym środowisku biznesowym.
Warto zaznaczyć, że ponad 62% osób bezrobotnych, które otrzymały wsparcie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, to kobiety. Przedsiębiorcze kobiety wyróżniają się skutecznym poszukiwaniem wsparcia, składaniem dobrych wniosków oraz posiadaniem dobrych pomysłów na własny biznes. Ich umiejętność konsekwentnej realizacji planów biznesowych stanowi klucz do osiągania sukcesów. Dzięki zdolności utrzymania i konsekwentnego dążenia do założonych celów, potrafią skutecznie pokonywać wyzwania biznesowe i przekształcać pomysły w udane przedsięwzięcia.
Rusza kolejna edycja kompleksowego programu wsparcia przedsiębiorczości kobiet - Biznes w Kobiecych Rękach, realizowana przez Sieć Przedsiębiorczych kobiet, którego partnerem jest Urząd Pracy m.st. Warszawy
Zauważając potencjał drzemiący w kobietach i ich świetne pomysły na biznes, Urząd Pracy m.st. Warszawy partneruje w kolejnych edycjach projektu "Biznes w Kobiecych Rękach" (BWKR), realizowanego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet. Celem tego projektu było wspieranie kobiet w zakładaniu własnych firm. Uczestniczki programu miały unikalną szansę uzyskania z Urzędu Pracy m.st. Warszawy dotacji na założenie działalności gospodarczej. Właśnie ruszyła kolejna edycja programu. Rekrutacja trwa do 15 grudnia 2023 roku. Celem programu jest wsparcie kobiet mających pomysł na biznes poprzez dostarczanie wiedzy, sieci kontaktów oraz narzędzi do rozwoju firmy oferowanych w ramach programu akceleracyjnego. Program oferuje różnorodne możliwości, takie jak dostęp do szkoleń z zakresu przedsiębiorczości, mentoring biznesowy, inspirujące relacje oraz dawkę wiedzy i motywacji. To doskonała okazja dla kobiet z pomysłem na biznes, które pragną zrealizować swoje plany.
W październiku 2023 roku w Warszawie zanotowano istotny spadek liczby osób bezrobotnych. Na ostatni dzień października br. w rejestrze pozostawały 18 503 osoby bezrobotne, co oznacza spadek o 258 osób w porównaniu z poprzednim miesiącem (wrzesień - 18 761 osób) oraz o 2 676 osób w porównaniu z październikiem 2022 roku (21 179 osób).W omawianym okresie wyłączyliśmy z rejestru bezrobotnych 3 167 osób (wrzesień 2023 r. - 2 931). Z tej liczby blisko połowa to osoby, które podjęły zatrudnienie.
Wraz ze spadkiem ogólnej liczby osób bezrobotnych, odnotowaliśmy spadek o 184 osoby w grupie długotrwale bezrobotnych w porównaniu z wrześniem 2023 r., i aż o 2 506 osób w porównaniu z październikiem 2022 r. Na koniec października br. w rejestrze Urzedu pozostawały 7 754 osoby długotrwale bezrobotne, co stanowi 41,9% ogółu zarejestrowanych. To znaczący spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy grupa ta stanowiła ponad 48% ogółu zarejestrowanych. Potwierdza to, że inicjatywy dedykowane grupom defaworyzowanym na rynku pracy, nie tylko podnoszą ich aktywność zawodową, ale również sprzyjają zmianom w ich statusie społecznym. Skutkuje to powrotem na rynek pracy, z lepszymi kwalifikacjami, lepszą samooceną i co najważniejsze z poczuciem bezpieczeństwa ekonomicznego.