Duży spadek liczby bezrobotnych w Warszawie, który obserwowaliśmy od marca br. powoli wyhamowuje.
Ruszyliśmy z realizacją projektu pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w m.st. Warszawa (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus dedykowanego grupom będącym w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Rynek pracy otwarty dla wszystkich - już 11 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie XV edycja Targów Pracy i Przedsiębiorczości.
Duży spadek liczby bezrobotnych w Warszawie, który obserwowaliśmy od marca br. powoli wyhamowuje. Od trzech miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych utrzymuje się na podobnym poziomie. W sierpniu 2023 r wyniosła 18.853 osoby. Była niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca o 50 osób (lipiec br. – 18.903) i aż o 3.899 osób r/r
(sierpień 2022 r. – 22.752 osoby).
Analizując wskaźniki dot. bezrobocia widoczny jest istotny spadek odsetka osób długotrwale bezrobotnych. Jeszcze w kwietniu 2022 r. stanowiły one 51% ogółu zarejestrowanych, aktualnie -42,5%. W liczbach bezwzględnych jest to spadek o 4.451 osób do poziomu 8.018 osób w stosunku do kwietnia 2022 r. Ta analiza pokazuje, że prowadzone przez nas projekty i programy aktywizacyjne, skierowane do osób w trudnej sytuacji na rynku pracy, przynoszą efekty. Pomagamy w odnalezieniu się na rynku pracy, realizujemy działania w sposób zindywidualizowany, bo takie wsparcie przynosi efekty. Dla tej grupy osób są tworzone projekty, które wzmacniają ich aktywność zawodową. Osoby te zmieniają swój status społeczny, odnajdują się w lokalnych społecznościach, wspierane przez doradców zawodowych wracają na rynek pracy. Podnoszą, zmieniają kwalifikacje, zdobywają doświadczenie, podejmują pracę.
Potwierdzając skuteczność naszych działań, przystąpiliśmy w tym roku do kolejnego projektu pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w m.st. Warszawa (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021 - 2027, Oś priorytetowa VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza Działanie 6.1 – Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych". W ramach projektu wsparcie otrzyma 255 osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne z utrudnionym dostępem do rynku pracy. Celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich poszukujących pracy, w szczególności osób: młodych, długotrwale bezrobotnych, biernych zawodowo oraz należących do grup będących w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy:
- młodzież w wieku 18-29 lat (przed ukończeniem 30 roku życia),
- długotrwale bezrobotni,
- w wieku 50 lat i więcej,
- osoby o niskich kwalifikacjach,
- osoby z niepełnosprawnością,
- kobiety,
- osoby o statusie migranta (w rozumieniu art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
W ramach projektu zarejestrowane osoby bezrobotne mogą skorzystać z indywidualnego Planu Działania (IPD), pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń w trybie indywidualnym, staży, a osoby zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej będą mogły złożyć wnioski o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Szczegóły na stronie warszawa.praca.gov.pl/.
Projektem, który realizujemy nieprzerwanie już od wielu lat są Targi Pracy i Przedsiębiorczości, które po dwóch latach pandemii wracają do formuły stacjonarnej. Już za chwilę, 11 października XV edycja Targów Pracy i Przedsiębiorczości odbędzie się w salach wystawowych Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tutaj wszystkie osoby aktywnie poszukujące ciekawych ofert pracy nowych ścieżek kariery, rozpoczynające przygodę z własnym biznesem, studenci, młodzież wchodząca na rynek pracy, osoby na emeryturze zainteresowane powrotem do aktywności zawodowej, osoby z niepełnosprawnościami, niezależnie czy są mieszkańcami Warszawy, czy pochodzą z innego regionu lub kraju. Rynek pracy w stolicy jest otwarty dla wszystkich.
Podczas tegorocznej edycji Targów poza, atrakcyjnymi ofertami pracy przygotowaliśmy wspólnie z naszymi Partnerami bogaty program prezentacji ekspertów.
Wydarzenie to doskonała szansa na:
- uzyskanie praktycznych porad i inspiracji jak założyć i rozwinąć biznes,
- skorzystanie z indywidualnych konsultacji z doradcami zawodowymi, możliwość przygotowania i wydrukowania CV, a chętne osoby będą mogły wzbogacić je o profesjonalne zdjęcie wykonane na miejscu.
Wszystkie prezentacje będą tłumaczone na język ukraiński i angielski, oraz będą tłumaczone na język migowy.
Udział w wydarzeniu jest BEZPŁATNY!
Szczegóły na stronie: www.up.warszawa.pl/targi