Inwestycja w kapitał ludzki
Sytuacja na warszawskim rynku pracy pozostaje stabilna. Nadal przedsiębiorstwa działające w Stolicy poszukują specjalistów w wielu zawodach i branżach.
Kwiecień 2023 r., to już drugi z kolei miesiąc, w którym obserwujemy spadek liczby bezrobotnych. W Urzędzie Pracy m. st. Warszawy na koniec kwietnia 2023 r. zarejestrowanych było 20.397 osób bezrobotnych tj. o 492 osoby mniej niż w marcu 2023 r. (20.889 osób) i o 3.947 osób mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (24.344 osób).
W kwietniu odnotowaliśmy również bardzo duży spadek liczby rejestrujących się osób bezrobotnych. Zarejestrowaliśmy 2.162 osoby tj. aż o 1.127 mniej m/m i o 752 r/r. Warto podkreślić, że równocześnie z rejestru wyłączyliśmy 2.654 osoby, w tym blisko połowę w związku z podjęciem pracy.
Sytuacja na warszawskim rynku pracy pozostaje więc stabilna. Nie widzimy szczególnie niepokojących sygnałów, które mogłyby wskazywać na jej pogarszanie się. Stołeczny rynek pracy największy w kraju jest też rynkiem bardzo wymagającym, na którym poszukiwani są specjaliści w wielu branżach i zawodach. Nie bez znaczenia więc, dla tworzenia dobrych warunków dla rozwoju firm, jest monitorowanie nie tylko potrzeb zatrudnieniowych lokalnych pracodawców ale też wymagań co do kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy.
Rok 2023 został ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności. Zwrócenie uwagi na konieczność stałego uczenia się, podnoszenia kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia talentów propagowanie przekwalifikowania, podnoszenia kwalifikacji, w celu podejmowania ciekawej i rozwijającej pracy to główne idee jakie niesie ze sobą ta inicjatywa.
Wpisując się w ideę Europejskiego Roku Umiejętności wspieramy przedsiębiorstwa, które inwestują w rozwój zawodowy własnych pracowników. W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, którego zadaniem jest wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników, Urząd Pracy m. st. Warszawy przekaże 4 463 893,50 zł. Pozwoli to na finansowanie podnoszenia kwalifikacji i kompetencji 1198 pracowników w 480 firmach.
To niezwykle ważna inwestycja w kapitał ludzki, w rozwój zawodowy pracowników, ale też idącą za tym większą konkurencyjność firm, które będą miały coraz lepiej wykwalikowane kadry.
Doskonale byłoby, gdyby każdy wiedział, że można i trzeba podnosić swoje kwalifikacje, awansować, uczyć się rzeczy nowych być atrakcyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Pracować w ciekawym zawodzie, mieć cenione czasem unikatowe umiejętności czy prowadzić z powodzeniem własną firmę. Mieć świadomość, że należy być „na czasie" wiedzieć i potrafić to wykorzystać. Miejmy nadzieję, że rok umiejętności podniesie poziom tej świadomości.
Kwiecień to był również gorący czas sprawdzania i oceny rekordowej liczby (596) złożonych przez naszych klientów wniosków o przyznanie jednorazowo środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podjęli oni ważną decyzję o tym, żeby spróbować sił we własnym biznesie. Po analizie wszystkich złożonych pomysłów zakładamy przyznanie dotacji na kwotę 8 221 401,65 zł. Tak więc w najbliższym czasie na naszym rynku pojawi się 237 nowych firm. Ci „nowi" przedsiębiorcy będą mieli możliwość realizacji swoich planów biznesowych. My zaś z doświadczenia wiemy, że wiele z powstałych przy naszym wsparciu firm, działa prężnie przez co najmniej kilka lat, odnosi sukcesy i tworzy nowe stanowiska pracy. Rozwijając się, wracają do nas z ofertami pracy, wskazując nam nowe, ważne, poszukiwane kierunki prowadzenia działań szkoleniowych, które otworzą kolejnym, rekomendowanym przez nas kandydatom szansę na dobrą pracę.