Zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców

Nowe obowiązki pracodawcy w zakresie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi:

Termin na składanie informacji do wpisanych oświadczeń:

  • 7 dni od rozpoczęcia pracy na złożenie podjęcia,
  • 14 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej w oświadczeniu, na złożenie niepodjęcia.

Masz obowiązek informowania o wcześniejszym zakończeniu pracy lub o tym, że cudzoziemiec pracy nie podejmie (definitywnie) na podstawie oświadczenia.

Uwaga: zgłoszenie informacji o wcześniejszym zakończeniu pracy lub o tym, że cudzoziemiec pracy nie podejmie unieważnia oświadczenia z mocy prawa.

Przed zatrudnieniem cudzoziemca (czyli przed datą rozpoczęcia pracy wpisaną na oświadczeniu) musisz wysłać do urzędu pracy kopię zawartej umowy.

alarmUrząd nie wpisze oświadczenia do rejestru, jeśli nie masz uregulowanych składek ZUS i podatków.

Wizy wydane w celach 01, 02,11,14, 20, 23 oraz wydane w celu tranzytu od 1 czerwca 2025 r. nie uprawniają do prac na podstawie oświadczenia lub zezwolenia na pracę.

Pracodawca nie musi już przeprowadzać tzw. testu rynku pracy!

Od 1 czerwca 2025 zniesiono obowiązek potwierdzenia przez urząd pracy, że na dane stanowisko nie ma odpowiednich kandydatów spośród zarejestrowanych bezrobotnych.

Od 1 czerwca 2025 r. urząd pracy może przyjąć ofertę pracy w celu uzyskania informacji starosty jedynie w sytuacji, gdy dostarczenia takiego dokumentu wymaga postępowanie o udzielenie zezwolenia na pracę wszczęte przed 1 czerwca 2025 r. W takim przypadku do zgłoszenia oferty pracy należy dołączyć wniosek o wydanie informacji starosty oraz dokument potwierdzający, że sprawa wydania zezwolenia na pracę została wszczęta przed 1 czerwca 2025 r., np. kopię wezwania od wojewody do dostarczenia brakującej informacji starosty lub potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na pracę przed 1 czerwca 2025 r.

Dowiedz się więcej:
ważne zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców obowiązujące od 1 czerwca 2025 r.

Informacje o publikacji dokumentu