Опубліковувач

Opiniowanie nowych kierunków kształcenia

Zgodnie z art. 68 ust. 7 ustawy prawo oświatowe Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę ustala zawody, w których kształci szkoła, po uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy.

W tym celu:
  1. Dyrektor szkoły składa wniosek do Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy za pośrednictwem WUP w Gdańsku.
  2. Za datę rozpoczęcia procedury wydania opinii w sprawie wyrażenia opinii o  zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy przez PWRRP przyjmuje się dzień wpływu wniosku do kancelarii WUP.
  3. PWRRP w Gdańsku może zasięgnąć opinii o zasadności kształcenia  w zawodzie  właściwej miejscowo Powiatowej Rady Rynku Pracy.
  4. Skan uchwały zawierający pozytywną/negatywną opinię PWRRP przekazywany jest niezwłocznie do wnioskodawcy elektronicznie (na adres wskazany we wniosku). 
Wnioski należy składać w formie papierowej za pośrednictwem poczty lub umieszczać w oznaczonych skrzynkach znajdujących się w siedzibie Urzędu przy ul. Podwale Przedmiejskie 30 w Gdańsku (przy drzwiach wejściowych oraz na II piętrze przy kancelarii ogólnej).
 
Zasady wydawania opinii w sprawach dotyczących
kierunków kształcenia

 
Przepis przejściowy zawarty w art. 97 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2245 ze zm.), określa, że opinie wojewódzkich rad rynku pracy wydane przed dniem 1 stycznia 2019 r., zachowują moc do dnia 31 sierpnia 2022 r.
W związku z powyższym szkoła, która od 1 września 2022 r. będzie kontynuować kształcenie w zawodzie, dla którego opinia o zasadności kształcenia została wydana przed 1 stycznia 2019 r. i  która 31 sierpnia 2022 r. traci moc na podstawie przepisów przejściowych, będzie musiała uzyskać opinię wojewódzkiej rady rynku pracy na podstawie nowych przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 2019 r.  W tym przypadku, będzie to pierwsza opinia uzyskana na podstawie nowych przepisów.

Zgodnie z zapisami art. 22 ust. 5c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100 ze zm.), opinia o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, jest wydawana na okres 5 lat, z zastrzeżeniem art. 68 ust. 7b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Art. 68 ust. 7b ustawy Prawo oświatowe stanowi, że  uzyskanie ponownej opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie, jest wymagane w przypadku gdy zawód ten nie jest wskazany przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w prognozie, o której mowa w art. 46b ust. 1 ustawy Prawo oświatowe.

Przepis art. 68 ust. 7b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe ma zastosowanie wyłącznie do opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie, która  została wydana na podstawie nowych przepisów, tj. obowiązujących od dnia 1 stycznia 2019 r. W tym przypadku obowiązek wystąpienia  o ponowną opinię wojewódzkiej rady rynku pracy powstanie wtedy, gdy zawód nie będzie ujęty w prognozie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Załączniki

wzór wniosku
wzór wniosku.pdf 323 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display