Zatrudnianie niepełnosprawnych

Zatrudnienie obywateli państw spoza UE/EOG

Informacje o zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE i EOG

 

Obywatele państw spoza UE i EOG mogą wykonywać pracę na terytorium Polski na podstawie:

  • zezwolenia na pracę;

  • zezwolenia na pracę sezonową;

  • oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi  (dotyczy obywateli Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy). 

Pracodawca zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pracę sezonową składa wniosek o wydanie takiego zezwolenia do starosty (Powiatowy Urząd Pracy) właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
Pracodawca, który planuje zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę składa wniosek o wydanie zezwolenia do wojewody właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Do wniosku Pracodawca ma obowiązek dołączyć informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla Pracodawcy, sporządzoną z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.).
W celu uzyskania wymienionej informacji należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy ofertę pracy na stanowisko, na które pracodawca zamierza zatrudnić cudzoziemca z zaznaczeniem potrzeby uzyskania powyższej informacji. Oferta powinna zawierać wszystkie wymogi stawiane kandydatom oraz proponowane warunki pracy.

Powiatowy Urząd Pracy:

  • przyjmuje ofertę;

  • niezwłocznie sprawdza, czy wśród osób zarejestrowanych w urzędzie są kandydaci spełniający wymagania określone w ofercie pracy;

  • informuje Pracodawcę o liczbie kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy;

  • w uzgodnieniu z Pracodawcą kieruje do niego kandydatów spełniających wymagania;

  • dokonuje analizy wysokości proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia w takim samym lub porównywalnym zawodzie lub rodzaju pracy;

  • wydaje informację w terminie nie dłuższym niż 10 dni od złożenia oferty pracy, jeżeli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość zorganizowana rekrutacji, lub nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia oferty w przypadku organizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy. Informacja uwzględnia liczbę kandydatów skierowanych do Pracodawcy w związku ze zgłoszona ofertą pracy, jeśli byli do Pracodawcy kierowani, ocenę adekwatności wskazanych wymagań w stosunku do stanowiska lub rodzaju oferowanej pracy oraz ocenę proponowanej wysokości wynagrodzenia w stosunku do poziomu wynagrodzeń dla porównywalnych zawodów lub rodzajów pracy na lokalnym rynku pracy.

 
W toku postepowania związanego z wydaniem informacji nie są brane pod uwagę wskazane w ofercie wymagania, jeśli są one zaniżone lub zawyżone w stosunku do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać.
Jeśli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy wynika możliwość pozyskania co najmniej jednego odpowiedniego kandydata (spośród obywateli polskich i cudzoziemców, o których mowa w art. 87, ust. 1 pkt 1-11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.) spełniającego wymagania określone w ofercie pracy, a podmiot składający ofertę, bez uzasadnionych przyczyn, nie wyrazi zgody na skierowanie takiego kandydata lub nie przyjmie go do pracy, w sporządzanej informacji powiatowy urząd pracy stwierdza możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
W przypadku uzyskania przez Pracodawcę opinii świadczącej o braku odpowiednich, spełniających określone w ofercie pracy warunki, kandydatów do pracy, Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenie na pracę sezonową w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta.
Pracodawca zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi w Polsce po otrzymaniu informacji starosty składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca w Polsce w Urzędzie Wojewódzkim.
 

W razie pytań prosimy o kontakt z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim: http://www.gdansk.uw.gov.pl/dla-klienta/cudzoziemcy.

Oddział ds. Legalizacji Zatrudnienia Cudzoziemców zajmuje się zadaniami związanymi z obsługą pracodawców zainteresowanych uzyskaniem zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

ul. Legionów 130 (pokój nr 109, I piętro) Gdynia
tel. 58 55 86 712
tel. 58 55 86 713
cudzoziemcy.zatrudnienie@gdansk.uw.gov.pl 

lub Oddział Zamiejscowy w Słupsku (pokój nr 445, IV piętro)
ul. Jana Pawła II 1 Słupsk.

Oddział ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z uzyskaniem przez cudzoziemcówzezwoleń na pobyt w Polsce (w tym m.in. zezwoleń na pobyt czasowy i pracę).

ul. Okopowa 21/27 Gdańsk
wejście do budynku od strony ul. Rzeźnickiej
nr pokoju: 11
tel. 58 30 77 427
fax 58 30 77 214
e-mail: cudzoziemcy.pobyt@gdansk.uw.gov.pl

Zezwolenie wydaje wojewoda i jest ono podstawą do uzyskania przez cudzoziemca wizy z prawem do pracy.


Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display