Jednym z wielu obszarów wymagających odbudowy, w odrodzonym po 123 latach państwie polskim, był rynek pracy, zniszczony przez zabory oraz pierwszą wojnę światową. W Niepodległej Polsce panowało ogromne bezrobocie, a instytucje rynku pracy praktycznie nie istniały. W celu łagodzenia jego skutków, na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 27 stycznia 1919 r. powołano Publiczne Służby Zatrudnienia (PSZ).

Na pamiątkę tego wydarzenia 27 stycznia ustanowiono Dniem Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia.

Podczas minionego stulecia zmieniały się warunki na rynku pracy i przed Publicznymi Służbami Zatrudnienia pojawiały się coraz to nowe wyzwania, nie zmienił się jednak cel: pomoc w znalezieniu zatrudnienia, minimalizowanie bezrobocia i jego skutków.

Nasza misja, polegająca na promowaniu zatrudnienia oraz aktywizacji zawodowej wśród klientów Urzędu, opiera się na sprawnej obsłudze i zindywidualizowanym podejściu do szukających zarówno pracy jak i pracowników. Dzięki temu kształtujemy wizerunek instytucji otwartej na potrzeby bezrobotnych, poszukujących pracy oraz pracodawców. Jesteśmy instytucją, która wspiera skutecznie i z życzliwością.

Nie byłoby to możliwe bez profesjonalnej kadry. Nasi pracownicy to świetnie wykształceni specjaliści, którzy cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Dysponują również coraz nowocześniejszymi narzędziami informatycznymi, pozwalającymi realizować zadania na europejskim poziomie. Ich służba wiąże się z wielką odpowiedzialnością, ponieważ ich działania mają ogromny wpływ na przyszłość, nie tylko zawodową, ludzi którym świadczą pomoc.

Aby jak najefektywniej realizować naszą misję, Urząd Pracy m. st. opracowuje i wdraża autorskie programy dedykowane osobom poszukującym pracy. Każdy z nich jest wynikiem analizy aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Urząd pracy m. st. Warszawy w jednym roku obsługuje około siedmiuset tysięcy klientów - osób bezrobotnych i pracodawców.

Dzięki naszemu wsparciu w ostatnim piętnastoleciu na warszawskim rynku powstało sześć tysięcy nowych firm. Wspólnie z pracodawcami utworzyliśmy tysiące miejsc pracy.

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej Polska przyłączyła się do sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia oraz EURES, co związane jest z wdrażaniem Europejskiej Polityki Zatrudnienia na rynku polskim. Dostęp do środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) znacząco zwiększył możliwości pomocy świadczonej przez polskie PSZ, a powiatowe urzędy pracy mają najwyższą w Europie efektywność realizacji projektów skierowanych do osób poniżej 30 oraz powyżej 50 r. ż.

Usługi świadczone na najwyższym poziomie merytorycznym są zasługą profesjonalizmu i zaangażowania pracowników Urzędu Pracy m. st. Warszawy. Uczestniczymy w licznych zespołach ekspertów, współpracujemy z wieloma partnerami rynku pracy, a nasz zespół jest nagradzany za efektywność podejmowanych działań oraz realizowanie pionierskich projektów i programów.

W roku obchodów stulecia otrzymaliśmy z rąk Pani Minister Elżbiety Rafalskiej dyplom w uznaniu za rzetelną pracę na rzecz promocji zatrudnienia oraz kreowanie wysokich standardów usług na rynku.

Pamiętamy również o potrzebujących – nasi pracownicy od lat przygotowują świąteczne prezenty w ramach akcji Szlachetna Paczka. Dbamy również o kondycję, propagujemy aktywność
– w 2011 r. nasza Drużyna zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Piłki Nożnej MINI EURO dla Pracowników Ambasad, Konsulatów, Urzędów i Instytucji Państwowych. Bo nie samą pracą się żyje!
Dyplom Stu Lecie PZS.png

List od Premiera Mateusza Morawieckiego

List od Wicepremier Beaty Szydło