Urząd Pracy m.st. Warszawy w terminie 02-06.10.2023r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu:
„Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w m.st. Warszawa (I)"
O przyznanie środków mogą ubiegać się wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy należące do jednej lub kilku grup znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy:
- osoby młode w wieku 18-29 lat (przed ukończeniem 30 roku życia)
- osoby długotrwale bezrobotne – oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych (zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
- osoby w wieku 50 lat i więcej
- osoby o niskich kwalifikacjach tj. osoby które posiadają wykształcenie na poziomie: podstawowym, gimnazjalnym, licealnym (liceum ogólnokształcące i profilowane), technicznym (technikum, technikum uzupełniające) lub zawodowym (zasadnicza szkoła zawodowa).
- osoby z niepełnosprawnością
- kobiety
- migranci (w rozumieniu art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Maksymalna kwota dotacji, o którą można wnioskować nie może przekroczyć 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
Każda osoba zainteresowana złożeniem wniosku o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej przed jego złożeniem musi mieć przygotowany Indywidualny Plan Działania (IPD).
W tym celu należy zgłosić się do Urzędu lub skontaktować się ze swoim pośrednikiem pracy w Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAZ):
- CAZ Ciołka
ul. Ciołka 10A pokoje 202, 203, 204, 205, 215, 216, 217, 218
tel. 22 391 14 91; 22 391 14 93
e-mail: wizytyciolka@up.warszawa.pl - CAZ Grochowska
ul. Grochowska 171B stanowiska 4-12,18,19,20
tel. 22 391 13 87; 22 391 13 88
e-mail: wizytygrochowska@up.warszawa.pl - Dział Obsługi Osób Niepełnosprawnych
ul. Młynarska 37A stanowiska 5 i 7
tel. 22 391 15 13; 22 391 15 14
e-mail: mlynarska@up.warszawa.pl
lub skorzystać z systemu telefonicznych połączeń oczekujących 22/391 13 00 - zgodnie z komunikatami
Uwaga! Wysyłając e-mail w tytule wiadomości prosimy zawrzeć zapis: Planowane otwarcie działalności gospodarczej i podać dane kontaktowe.Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy składać osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem kuriera (decyduje data wpływu wniosku do Urzędu), w Kancelarii Urzędu w godzinach 8.00-15.00, w terminach ogłaszanych na stronie internetowej Urzędu http://warszawa.praca.gov.pl.
Informujemy, że na stronie internetowej Urzędu Pracy m.st. Warszawy dostępne są aktualne
- zasady przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej obowiązujące w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy,
- wniosek,
- załączniki do wniosku,
- katalog najczęściej popełnianych błędów.
Wniosek o przyznanie jednorazowo środków określa:
- kwotę wnioskowanych środków,
- rodzaj działalności gospodarczej, którą osoba uprawniona zamierza podjąć,
- przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej,
- kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania,
- szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków,
- rodzaj załączników, które należy dołączyć.
Przed złożeniem Wniosku, należy dokładnie zapoznać się z Zasadami przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej obowiązującymi w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy. Umożliwi to sprawdzenie, czy jesteście Państwo osobami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie jednorazowo środków. Ponadto zmniejszy to ryzyko popełnienia błędów podczas wypełniania wniosku.
W chwili składania, Wniosek powinien być przygotowany przez Wnioskodawcę w sposób zakładający pełną gotowość do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Oznacza to, że Wnioskodawca zaplanował poszczególne kroki i rozwiązania oraz podjął wszelkie niezbędne decyzje, dotyczące założenia i prowadzenia własnej działalności.
Wniosek stanowi opisową formę biznesplanu i składa się z kilku części. Każda z nich została opatrzona instrukcją, którą należy uważnie przeczytać i dokładnie zastosować się do jej wymogów, gdyż większość jej zaleceń stanowi przedmiot formalnej oceny Wniosku.
Przygotowany Wniosek powinien:
- być spójny (gwarancję spójności daje dobrze przemyślana koncepcja przedsięwzięcia),
- dawać klarowny obraz rynku, na którym będzie prowadzona działalność i miejsca, które na tym rynku widzi dla siebie Wnioskodawca,
- być mocno osadzony w realiach (gwarancję tego daje dobrze przeprowadzona analiza mocnych i słabych stron opisanego planu działań; jest to również wyraz świadomości
Wnioskodawcy dotyczący wiedzy na temat rynku, na którym będzie działał i swoich na nim możliwości i ograniczeń).
Sposób wypełnienia Wniosku powinien przekonać Komisję, że przyznając środki, zapewni właściwe i efektywne wydatkowanie pieniędzy publicznych.
Dostępność architektoniczna budynków Urzędu Pracy
Jeżeli są usługi dostępnościowe, które powinniśmy zapewnić, prośmy o kontakt z opiekunem.
Projekt „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w m.st. Warszawa (I)" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021 - 2027, Oś priorytetowa VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza Działanie 6.1 – Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych